Rich text Print
  • 05-74 NASD Announces Election Results for District Committees and District Nominating Committees

    View PDF File

    INFORMATIONAL

    District Elections

    SUGGESTED ROUTING

    KEY TOPICS

    Legal & Compliance
    Operations
    Registration
    Senior Management
    District Elections

    Executive Summary

    Through this Notice, NASD announces the election results for the District Committees and the District Nominating Committees. The candidates nominated to the District Committees have been duly elected in all districts with the exception of District 7, which will have a contested election to determine the members of its District Committee. The candidates nominated to the District Nominating Committees have been duly elected in all districts. The newly elected District Committee members will serve until January 2009,1 and the newly elected District Nominating Committee members will serve until January 2007.

    In District 7, an additional candidate has satisfied the requirements of Article VIII of the NASD Regulation By-Laws to contest the District Committee election. The outcome of this contested election will be announced in a Notice issued in January 2006.

    The members of the incoming District Committees and the District Nominating Committees are included in Attachment A.

    Questions/Further Information

    Questions concerning this Notice may be directed to the District Director noted or to Barbara Z. Sweeney, Senior Vice President and Corporate Secretary, NASD, at (202) 728-8062 or via email at barbara.sweeney@nasd.com.


    1 Some District Committee members were elected to fill existing vacancies and therefore may serve less than a three-year term, as indicated on Attachment A.


    ATTACHMENT A

    District Committees and District Nominating Committees—
    2006 Incoming Members

    District 1

    Elisabeth P. Owens, Regional Director

    525 Market Street, Suite 300, San Francisco, CA 94105-2711
    (415) 882-1200

    Northern California (the counties of Monterey, San Benito, Fresno, and Inyo, and the remainder of the state north or west of such counties), northern Nevada (the counties of Esmeralda and Nye, and the remainder of the state north or west of such counties), and Hawaii

    District 1 Committee Incoming Members
    Christopher D. Charles Wulff, Hansen & Company San Francisco, CA
    Kevin T. Kitchin Wachovia Securities, LLC San Francisco, CA
    Edward M. Stephens FSC Securities Corporation Santa Rosa, CA


    District 1 Nominating Committee Incoming Members
    S. Katherine Campbell Protected Investors of America Berkeley, CA
    Nicholas C. Cochran American Investors Company San Ramon, CA
    Gerard P. Gloisten GBS Financial Corporation Santa Rosa, CA
    Robert A. Muh Sutter Securities, Inc. San Francisco, CA
    Francis X. Roche, II RBC Dain Rauscher, Inc. San Francisco, CA



    District 2

    Lani M. Sen Woltmann, District Director

    300 South Grand Avenue, Suite 1600, Los Angeles, CA 90071
    (213) 229-2300

    Southern California (that part of the state south or east of the counties of Monterey, San Benito, Fresno, and Inyo), southern Nevada (that part of the state south or east of the counties of Esmeralda and Nye), and the former U.S. Trust Territories

    District 2 Committee Incoming Members
    Steven K. Klein Farmers Financial Solutions, LLC Simi Valley , CA
    Ismael Manzanares, Jr. WFP Securities San Diego, CA
    Gary A. Martino brokersXpress, LLC Thousand Oaks, CA


    District 2 Nominating Committee Incoming Members
    M. LaRae Bakerink WBB Securities, LLC San Diego, CA
    James E. Biddle The Securities Center, Inc. Chula Vista, CA
    Don Dalis UBS Financial Services, Inc. Newport Beach, CA
    Barbara A. Kelle Pacific Global Fund Distributors, Inc. Glendale, CA
    Joel H. Ravitz Quincy Cass Associates Los Angeles, CA





    District 3

    Joseph M. McCarthy, District Director

    370 17th Street, Suite 2900, Denver, CO 80202-5629
    (303) 446-3100
    Arizona, Colorado, New Mexico, Utah, and Wyoming

    James G. Dawson, District Director

    Two Union Square, 601 Union Street, Suite 1616, Seattle, WA 98101-2327
    (206) 624-0790
    Alaska, Idaho, Montana, Oregon, and Washington

    District 3 Committee Incoming Members
    David Director McAdams Wright Ragen, Inc. Seattle, WA
    Daniel Lind Wells Fargo Investments Tucson, AZ
    Stephen Youhn M Holdings Securities, Inc. Portland, OR


    District 3 Nominating Committee Incoming Members
    Gregory R. Anderson MCL Financial Group, Inc. Denver, CO
    L. Hoyt DeMers Wells Fargo Investments, LLC Seattle, WA
    Bridget Gaughan AIG Financial Advisors, Inc. Phoenix, AZ
    John Goodwin Goodwin Browning & Luna Securities, Inc. Albquerque, NM
    C. Fredrick Roed McAdams Wright Ragen, Inc. Bellevue, WA





    District 4

    Thomas D. Clough, District Director

    120 West 12th Street, Suite 900, Kansas City, MO 64105
    (816) 421-5700
    Iowa, Kansas, Minnesota, Missouri, Nebraska, North Dakota, and South Dakota

    District 4 Committee Incoming Members
    Steven F. McWhorter Securities America, Inc. Omaha, NE
    Arthur S. Montgomery1 Walnut Street Securities, Inc. St. Louis, MO
    Brian D. Murphy Woodbury Financial Services, Inc. Woodbury, MN
    Andrew C. Small Scottrade, Inc. St. Louis, MO


    District 4 Nominating Committee Incoming Members
    Deborah M. Castiglioni Cutter & Company, Inc Chesterfield, MO
    Robert M. Chambers A.G. Edwards & Sons, Inc. West Des Moines, IA
    Frank H. Kirk Wachovia Securities, LLC Kansas City, MO
    Kevin P. Maas PrimeVest Financial Services, Inc. St. Cloud, MN
    Jeffrey A. Schuh Residential Funding Securities Corp. Minneapolis, MN



    1 Mr. Montgomery has been elected to serve the remaining year of the term of Richard M. Hurwitz, who resigned from the District Committee






    District 5

    Warren A. Butler, Jr., Regional Director

    1100 Poydras Street, Energy Centre, Suite 850, New Orleans, LA 70163-08022
    (504) 522-6527
    Alabama, Arkansas, Louisiana, Mississippi, Oklahoma, and Tennessee

    District 5 Committee Incoming Members
    Curtis F. Bradbury, Jr. Stephens Inc. Little Rock, AR
    William A. Geary Morgan Keegan & Company, Inc. Jackson, MS
    Jefferson G. Parker Howard Weil Incorporated New Orleans, LA


    District 5 Nominating Committee Incoming Members
    John J. Dardis Jack Dardis & Associates, Ltd. Metairie, LA
    Carolyn R. May Simmons First Investment Group, Inc. Little Rock, AR
    Douglas W. McQueen The Baker Group, LP Oklahoma City, OK
    LeRoy H. Paris, II InvestLinc Securities, L.L.C. Jackson, MS
    David W. Wiley, III Wiley Bros., Aintree Capital, L.L.C. Nashville, TN



    2 Please be advised that due to Hurricane Katrina, NASD's District 5 Office in New Orleans is temporarily closed. NASD has established a temporary office at 1125 Highway 43 North, Suites C & D, Picayune, Mississippi 39466. The phone number at this location is (601) 799-4894.






    District 6

    Virginia F. M. Jans, District Director

    12801 N. Central Expressway, Suite 1050, Dallas, TX 75243
    (972) 701-8554
    Texas

    District 6 Committee Incoming Members
    Alan K. Goldfarb Oakbrook Financial Group, LLC Dallas, TX
    Brent T. Johnson3 Multi-Financial Securities Corporation Houston, TX
    John Christopher Melton Coastal Securities, L.P. Houston, TX
    Ralph E. Poppell Stanford Group Company Houston, TX


    District 6 Nominating Committee Incoming Members
    William D. Felder Southwest Securities, Inc. Dallas, TX
    Sennett Kirk, III Kirk Securities Corporation Denton, TX
    Gary V. Murray Murray Traff Securities Tyler, TX
    John R. Muschalek First Southwest Company Dallas, TX
    V. Keith Roberts Stanford Group Company Houston, TX



    3 Mr. Johnson has been elected to serve the remaining year of the term of Darryl W. Traweek, who resigned from the District Committee.






    District 7

    Daniel J. Stefak, District Director

    One Securities Centre, Suite 500, 3490 Piedmont Road, NE, Atlanta, GA 30305
    (404) 239-6100
    Georgia, North Carolina, and South Carolina

    Mitchell C. Atkins, District Director

    2500 N. Military Trail, Suite 302, Boca Raton, FL 33431
    (561) 443-8000
    Florida, Puerto Rico, the Canal Zone, and the Virgin Islands

    District 7 Committee Incoming Members

    To be Announced

    District 7 Nominating Committee Incoming Members
    Richard G. Averitt, III Raymond James Financial Services, Inc. St. Petersburg, FL
    Joseph B. Gruber FSC Securities Corporation Atlanta, GA
    Dennis S. Kaminski Mutual Service Corporation West Palm Beach, FL
    James A. Klotz FMSBonds, Inc. North Miami Beach, FL
    Ruark A. Young Young, Stovall & Company Miami, FL





    District 8

    Carlotta A. Romano, Regional Director

    55 West Monroe Street, Suite 2700, Chicago, IL 60603-5052
    (312) 899-4400
    Illinois, Indiana, Kentucky, Michigan, Ohio, and Wisconsin

    District 8 Committee Incoming Members
    Stephen F. Anderson Waterstone Financial Group Itasca, IL
    Eric A. Bederman Bernardi Securities, Inc. Chicago, IL
    Mari Buechner4 Coordinated Capital Securities Inc. Madison, WI
    Barbara A. Turner The O.N. Equity Sales Company Cincinnati, OH


    District 8 Nominating Committee Incoming Members
    George E. Bates Bates Securities, Inc. Rockford, IL
    Bernard A. Breton Carillon Investments, Inc. Cincinnati, OH
    Carol P. Foley Podesta & Company Chicago, IL
    Jill R. Powers Oberlin Financial Corporation Bryan, OH
    James J. Roth Pershing LLC Oak Brook, IL



    4 Ms. Buechner has been elected to serve the remaining year of the term of Lora Rosenbaum, who resigned from the District Committee.




    District 9

    Gary K. Liebowitz, Regional Director

    581 Main Street, 7th Floor, Woodbridge, NJ 07095
    (732) 596-2000
    New Jersey and New York (except for the counties of Nassau and Suffolk, and the five boroughs of New York City)

    John P. Nocella, District Director

    Eleven Penn Center, 1835 Market Street, 19th Floor, Philadelphia, PA 19103
    (215) 665-1180
    Delaware, the District of Columbia, Maryland, Pennsylvania, Virginia, and West Virginia

    District 9 Committee Incoming Members
    Michael T. Corrao5 Knight Equity Markets LP Jersey City, NJ
    Wayne F. Holly6 Sage Rutty & Co., Inc. Rochester, NY
    John M. Ivan Janney Montgomery Scott LLC Philadelphia, PA
    Brand F. Meyer Wachovia Securities, LLC Richmond, VA
    Thomas T. Wallace Johnston, Lemon & Co. Incorporated Washington, DC


    District 9 Nominating Committee Incoming Members
    Richard Grobman Oppenheimer & Co. Inc. Philadelphia, PA
    W. Dean Karrash Burke, Lawton, Brewer & Burke Spring House, PA
    Gregg A. Kidd Pinnacle Investments Inc. East Syracuse, NY
    Michael S. Mortensen PNC Investments Pittsburgh, PA
    Michael B. Row Pershing, LLC Jersey City, NJ



    5 Mr. Corrao has been elected to serve the remaining two years of the term of Dorothy G. Sanders, who resigned from the District Committee.

    6 Mr. Holly has been elected to serve the remaining year of the term of Barry M. Cash, who resigned from the District Committee.





    District 10

    Hans Reich, Regional Director

    One Liberty Plaza, New York, NY 10006
    (212) 858-4000
    New York (the counties of Nassau and Suffolk, and the five boroughs of New York City)

    District 10 Committee Incoming Members
    Barry M. Cash Citigroup Global Markets, Inc. Citigroup Global Markets, Inc.
    Joseph DeBellis Sanford C. Bernstein & Co., LLC New York, NY
    Robyn Jeffrey Oppenheimer & Co., Inc. New York, NY
    Allen Meyer Credit Suisse First Boston LLC New York, NY


    District 10 Nominating Committee Incoming Members
    Margaret M. Caffrey Schonfeld & Company, LLC Jericho, NY
    Jennifer A. Connors Lehman Brothers Inc. New York, NY
    Raymond C. Holland, Jr. Triad Securities Corp. New York, NY
    Richard J. Paley Carey Financial Corporation New York, NY
    Mark Ronda Oppenheimer & Co., Inc. New York, NY





    District 11

    Frederick F. McDonald, District Director

    99 High Street, Suite 900, Boston, MA 02110
    (617) 532-3400
    Connecticut, Maine, Massachusetts, New Hampshire, Rhode Island, and Vermont

    District 11 Committee Incoming Members
    Martin W. Courage Bank of America Investment Services Boston, MA
    Todd A. O'Connor Investors Securities Services, LLC Boston, MA
    Robert J. Reilly Piper Jaffray & Co. Boston, MA


    District 11 Nominating Committee Incoming Members
    Michael C. Braun Moors & Cabot, Inc. Boston, MA
    Andrew F. Detwiler Virtua Research, an Affiliate of Vandham Securities Corp. Boston, MA
    Mark R. Hansen State Street Global Markets, LLC Boston, MA
    Lee G. Kuckro Advest, Inc. Hartford, CT
    Wilson G. Saville Barrett & Company Providence, RI